Nagų lakas – tai vienas iš visuotinai žinomų grožio produktų, kurį naudoja milijonai žmonių visame pasaulyje. Tai puikus būdas suteikti akcentą aprangos stiliui arba išreikšti savo asmenybę ir kūrybiškumą. Vis tik nedaugelis žmonių žino apie kenksmingas chemines medžiagas, kurių gali būti šiame grožio produkte.
Daugelis nagų lako sudedamųjų dalių gali būti susijusios su rimtomis sveikatos problemomis, tokiomis kaip vėžys, apsigimimai ir reprodukcinės problemos. Šiame straipsnyje aptarsime kai kuriuos toksiškiausius ir kenksmingiausius nagų lako ingredientus ir jų poveikį mūsų sveikatai.
Formaldehidas
Formaldehidas yra aštraus kvapo bespalvės dujos, kurios naudojamos kaip konservantas daugelyje nagų lakų. Jis taip pat naudojamas balzamavimo skysčiuose ir gali sukelti vėžį. Tarptautinė vėžio tyrimų agentūra (IARC) formaldehidą priskiria 1 grupės kancerogenams, t. y. jis sukelia vėžį žmonėms.
Formaldehido poveikis gali sukelti įvairių sveikatos sutrikimų, įskaitant kvėpavimo takų, akių ir odos dirginimą. Formaldehidas taip pat gali sukelti alergines reakcijas, pavyzdžiui, dilgėlinę ir pasunkėjusį kvėpavimą. Ilgalaikis formaldehido poveikis gali padidinti nosiaryklės vėžio, leukemijos ir kitų vėžinių susirgimų riziką.
Toluenas
Toluenas yra lakusis organinis junginys (LOJ), kuris paprastai naudojamas kaip tirpiklis nagų lake. Jo taip pat yra benzine, dažų skiedikliuose ir kituose pramoniniuose produktuose. Toluenas gali pažeisti centrinę nervų sistemą, kepenis ir inkstus. Jis taip pat yra toksinas reprodukcijai ir gali sukelti apsigimimus.
Tolueno poveikis gali sukelti įvairius simptomus, įskaitant galvos skausmą, svaigimą ir pykinimą. Ilgalaikis tolueno poveikis gali sukelti atminties praradimą, regos ir klausos sutrikimus bei neurologinius pažeidimus.
Dibutilftalatas (DBP)
Dibutilftalatas (DBP) yra plastifikatorius, naudojamas nagų lakui padaryti lankstesniam ir atsparesniam skilinėjimui. DBP taip pat yra daugelyje kitų asmens higienos produktų, pavyzdžiui, kvepaluose, plaukų lake ir losjone. DBP yra žinomas endokrininės sistemos ardytojas, t. y. jis gali sutrikdyti organizmo hormonų sistemą. DBP poveikis gali sukelti vystymosi ir reprodukcijos sutrikimų, pavyzdžiui, nevaisingumą, sumažėjusį spermatozoidų skaičių ir apsigimimus.
Europos Sąjungoje ir Kanadoje DBP uždrausta naudoti kosmetikoje, tačiau Jungtinėse Amerikos Valstijose jį vis dar leidžiama naudoti. JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA) pareiškė, kad dabartinis DBP kiekis kosmetikoje yra saugus, tačiau daugelis sveikatos ekspertų su tuo nesutinka.
Kamparas
Kamparas yra balta kristalinė medžiaga, naudojama kai kuriuose nagų lakuose kaip plastifikatorius ir blizgesiui suteikti. Jis taip pat naudojamas vabzdžius atbaidančiuose preparatuose. Dideliais kiekiais nurijus ar įkvėpus kamparo, jis gali būti toksiškas. Jis gali sukelti traukulius, sumišimą ir kvėpavimo sutrikimus.
Nagų lako sudėtyje esantis kamparas nelaikomas dideliu pavojumi, jei naudojamas nedideliais kiekiais. Tačiau kai kurie žmonės gali būti jautrūs kamparui ir patirti odos sudirginimą ar alergines reakcijas.
Etilo acetatas
Etilacetatas yra tirpiklis, naudojamas daugelyje nagų lakų ir dažų. Jo taip pat yra dažuose, klijuose ir kituose pramoniniuose produktuose. Etilacetatas gali sukelti odos ir akių sudirginimą, taip pat gali būti toksiškas, jei jo nuryjama arba įkvepiama daug.
Nagų lako sudėtyje esantis etilo acetatas nelaikomas keliančiu didelį pavojų, jei naudojamas nedideliais kiekiais. Tačiau kai kurie žmonės gali būti jautrūs etilo acetatui ir patirti odos dirginimą arba alerginių reakcijų.
Švinas
Švinas yra sunkusis metalas, kurio kartais randama nagų lako pigmentuose. Švinas gali sukelti vystymosi ir neurologinių problemų, ypač vaikams. Švino poveikis taip pat gali padidinti vėžio ir kitų sveikatos problemų riziką.
Daugelyje šalių, įskaitant Europos Sąjungą ir Kanadą, šviną draudžiama naudoti kosmetikoje. Tačiau Jungtinėse Amerikos Valstijose vis dar leidžiama naudoti mažus jo kiekius. FDA pareiškė, kad dabartinis švino kiekis kosmetikoje yra saugus, tačiau daugelis sveikatos ekspertų su tuo nesutinka.
Kaip išvengti toksiškų nagų lako sudedamųjų dalių?
Gera žinia ta, kad yra daug nagų lako prekių ženklų, kuriuose nėra šių kenksmingų ingredientų. Ieškokite nagų lako, ant kurio etiketės pažymėta “3-free”, “5-free” arba “10-free”. Šie terminai reiškia kenksmingų ingredientų, kurie neįtraukti į formulę, skaičių.
Nagų lake, kuriame nėra 3 priedų, nėra formaldehido, tolueno ir DBP. 5-free nagų lako sudėtyje nėra formaldehido, tolueno, DBP, kamparo ar formaldehidinės dervos. 10-free nagų lakas neturi 10 kenksmingiausių sudedamųjų dalių, įskaitant formaldehidą, tolueną, DBP, kamparą, formaldehido dervą, ksileną, etiltozilamidą, trifenilfosfatą, parabenus ir ftalatus.
Pirkdami gelinius lakus, nagų bazes, nagų topus, gelinio lako valiklius, gelius nagų priauginimui, poligelius nagams ar priemones nagų dailei ir ypač vaikiškus nagų lakus, būtinai perskaitykite etiketę ir patikrinkite, ar joje nėra šių kenksmingų sudedamųjų dalių. Jei nesate tikri dėl gaminio, taip pat galite patikrinti “Environmental Working Group” duomenų bazėje “Skin Deep”, kurioje vertinama kosmetikos gaminių sauga.
Be to, kad rinktumėtės saugesnius nagų lako gaminius, galite imtis ir kitų veiksmų, kad sumažintumėte kenksmingų cheminių medžiagų poveikį. Pavyzdžiui, naudodami nagų laką galite vėdinti patalpas ir nenaudoti nagų lako valiklių, kurių sudėtyje yra acetono ar kitų kenksmingų ingredientų.
Norėdami apsaugoti savo sveikatą, rinkitės nagų lako gaminius, kuriuose nėra kenksmingų ingredientų, tuomet galėsite be jokio susirūpinimo sveikatos atžvilgiu džiaugtis gražiais ir sveikais nagais, nesukeliant sau kenksmingų cheminių medžiagų poveikio.